Kasım 2010 Sistem Önerileri

'Bilgisayar Teknik Destek' forumunda OttomanEmpire77 tarafından 17 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

1. OttomanEmpire77

Alınan Beğeniler:
    0
    Merhaba arkadaşlar.Bu bölümümüzde sizler için her ay düzenli olarak sistem önerilerinde bulunacağım.Sistemleri toplarken sizlerin ihtiyaçları doğrultusunda hareket etmeye çalışacağım.Az bütçeli arkadaşlarımızdan çok bütçeli arkadaşlarımızın alabileceği sistemleri dikkatle seçtim.Şimdiden iyi alışverişler dilerim.​

MONİTÖR ÖNERİLERİ

Samsung XL2370 (377 USD Nova)

Samsung'un 23" 1920x1080 çözünürlüğündeki bu şık, ince ve göz alıcı LED aydınlatmalı monitörü düşen fiyatı ile hemen gözüme çarptı. 2 ms tepki süresi oyunlarda bulanıklık oluşmasını önlüyor.

Ayrıca bu monitör tam bir çevre dostu; sadece 28 Watt güç tüketiyor. Ekranın kalınlığı ise sadece bir parmak kadar. DVI, HDMI ve VGA çıkışları ile istediğiniz çıkışı kullanabilirsiniz. LED aydınlatmalı monitörlerin yüksek kontrast değerlerine sahip olduğunu biliyoruz. Samung XL2370'de 5,000,000:1 kontrast değerleri ile dikkat çekiyor.

Oyuncular için özel kasa: Samsung 2233RZ (319 USD - Sanal Marketim)

60 hz LCD ekranların genel bir sorunu vardır: hızlı görüntülerde yaşanan bulanıklık. Bulanıklık derecesi ekrandan ekrana değişse de 60 hz bir LCD'nin hızlı görüntülerde CRT kadar keskin görüntü sunması mümkün değildir. Ama Samsung 2233RZ 120 hz tazeleme oranı ile bu sorunu ortadan kaldırıyor ve en hızlı oyunlarda bile keskin ve net bir görüntü sağlıyor. Özelllike rekabete dayalı PC oyunlarına meraklı olanlar için düşen fiyatıyla Samsung 2233RZ'i rahatlıkla öneriyoruz.

Samsung 2233RZ ayrıca 120 hz tazeleme hızıyla vsync açık olduğu halde yırtılma sorununu minumuma indiriyor.

Samsung 2233RZ'nin bir diğer avantajı ise, 3D desteği. Yalnız bu fiyata Nvidia 3D gözlük dahil değil hatırlatalım.

Samsung 2233RZ'nin kontrast değerleri de günümüz kaliteli LCD'lerine yakın. Ekrandaki tek sıkıntı alt tarafta bulunan LED ışığın kapatılamıyor olması. Gece film izlerken rahatsız edici olabilir.

Samsung 2233RZ DVI ve Analog çıkışlar ile geliyor. Monitörün tepki süresi ise 2D: 5 ms / 3D: 3 ms (GTG). Fakat 120 hz sayesinde en iyi 60 hz monitörden bile daha iyi tepki süresi sunuyor Samsung 2233RZ.

ACER - H235HBMID (262 USD - Gigatek)

23" 1920x1080 full HD çözünürlüklü ACER H235HBMID, fiyat/performans bir LCD ekran arayanlar için. ACER H235HBMID 100.000:1 DC kontrast, 300 cd/m2 parlaklık değerleri ile film ve oyunlarda en iyi kontrast değerlerini almanızı sağlıyor.

D-SUB, DVI-D, HDMI çıkışları ile eski yeni tüm ekran kartlarına uyum sağlayan ACER H235HBMID, 2 ms (GTG) tepki süresi ile oyunlarda sıkıntı yaşamanızı engelliyor. Dilerseniz, monitörün dahili hoparlöründen de faydalanabilirsiniz.

ACER - P225HQB (159 USD - Gigatek)

21"5 bu ekran bütçesi kısıtlı kullanıcılar için. 1920x1080 full HD çözünürlüğü ile film ve oyun için ideal bir çözüm sunan Acer P225HQB, 50.000:1 DC kontrast, 300 cd/m2 parlaklık değerleri ile öne çıkıyor. Özellikle 50.000:1 DC kontrast değeri bu fiyat aralığında pek karşılaşmadığımız bir özellik. 5 ms tepki süresi de sıkı oyuncular için değil belki ama gündelik işleriniz ve normal oyuncular için yeterli olacaktır. Tabi bu fiyata DVI ve HDMI çıkışları çıkışları bulmak biraz zor. Acer P225HQB'de sadece analog çıkışı sunuyor sizlere. Fiyat/performans olarak bu monitörden genel olarak memnun kalacağını söyleyebiliriz.

HKC 9809A (99 USD - Koçpa)

16:9 yüksek kontrast oranına sahip uygun fiyatlı ofis/ev için bir monitör arıyorsanız HKC 9809A tam size göre. 2 ms tepki süresi oyunlar için yeterli gecikme süresi sunuyor. DVI çıkışı ve geniş görüş açısı ise monitörün diğer artıları. Ama monitörün asıl güzel özelliği oldukça uygun fiyatı.

KLAVYE VE MOUSE ÖNERİLERİ

Microsoft P58-00019 Ba'sic Optik Siyah (10 USD- Sanalmarketim)

Uygun fiyatlı ama uzun süre kullanabileceğiniz bir fare. 800 DPI çözünürlüğü oyunlarda değil belki ama ofis kullanımında işinizi görecektir.

Logitech MX518 (33 USD- PC Gold)

Orta seviye bir fare için Logitech MX518'den iyisini bulamazsınız sanırım. Hem oyunlar hem günlük işleriniz için son derece yeterli bir fare. Yıllarca kullanın, şaka yapmıyorum yıllarca kullanın.

Logitech G9 Oyun Faresi (75 USD- PC Gold)

Logitech'in G9 faresini oyun meraklıları, profesyonel oyuncular ve grafik çizimi ile uğraşanlar için öneriyoruz. Görüntüsü size ilginç gelebilir ama kullandıkça bu farenin ne kadar ergonomik ve sağlam tasarlandığına şaşıracaksınız. Logitech'in sitesinden indirebileceğiniz Setpoint yazılım ile DPI arasında anlık geçiş yapabilirsiniz. Oyun meraklılarına sorun size G9'u anlatsın. Bununla beraber daha uygun bir oyuncu faresi bakanlar G5'i tercih edebilir.

Microsoft B2L-00063 Comfort Curve (15 USD -PC Depo)

Fiyat/kalite düzeyinde yine Microsoft var. Comfort Curve'da iki boyutlu bir ergonomi tasarımı kullanılmışken, Natural Keyboard 4000'da üç boyutlu bir ergonomiden söz ediyoruz. Klavye dikey ve yatay olarak kavisli bir yapıya sahip. 10 parmak yazı yazanlar bu tasarımın farkına kısa sürede varacaklardır. Ayrıca daha ucuz sürümlerden çok daha fazla programlanabilir düğme ve kısayol tuşu yer almakta.Ben de bu klavyeyi kullanıyorum 3 senedir.Üstüne defalarca kahve kola vs. döküldü.Altındaki Vidalarını söktüm.Elektronik devresini ayırdım.Kasayı musluğun altında yıkadım.Saç kurutma makinasıyla kuruttum.Tekrar montaj ettim.Ta ta....Canavar gibi çalışıyor.Yapışan tuşlar ya da çalışmayan tuşlar tarih oldu.Klavye ilk günkü gibi taş gibi.

A4 TECH X7-G800 USB+PS/2 GAMİNG KLAVYE (19 USD - Gigatek)

Oyuncular için özel, kauçuk kaplı WASD ve yön tuşları, isterseniz ekstra siyah WASD tuşları, suya dayanıklı tasarım, 4 kademeli tepki süresi, 3X daha hızlı tepki süresi, oyunculara 15 programlanabilir 15 adet ayar tuşu... A4 Tech X7-G800 fiyat/performans oyuncu klavyesi arayanlar için birebir.

Logitech G15 Oyun Klavyesi (79 USD - Nova)

G15 ergonomik yapıda değil ancak oyun klavyeleri daha çok sahip oldukları ilginç donanımlarla ön plana çıkarlar. Bu üründe de bir LCD ekran var. Bu ekrandan sistem bilgileri ve oyun ile ilgili açıklamalar okunabiliyor. G15'in ikinci dikkat çekici özelliği aydınlatmalı olması. Böylece geceleyin düğmeleri seçmekte zorlanmayacaksınız. Klavye üzerinde bulunan altı adet programlanabilir G tuşuyla çeşitli kombinasyonlar oluşturabiliyorsunuz.

Bu ay bu kadar.Gelecek ay yeni sistemlerle görüşmek üzere...​

ALPER ERTOP (OttomanEmpire77)
    Bilgisayar Donanım Uzmanı